Marrakesz – to miasto musisz odwiedzić podróżując po Maroko

Z czym kojarzy się Maroko? Z orientalnym gwarem, kolorowymi uliczkami, smakowitą kuchnią, bazarami i miastami z typowym, marokańskim klimatem. Jednym z miast, które warto odwiedzić podróżując po Maroko jest słynny Marrakesz (znajdujący się na zachodzie kraju). Miejsce to powstało w XI wieku i z założenia było ksarem czyli małą osada powstałą po to, by handlować w jednym miejscu. Po pewnym czasie jednak Marrakesz rozrósł się na tyle, że stał się miastem, które obecnie zachwyca kolorami, różnorodnością i atmosferą. Spacer po miasteczku warto zacząć od zobaczenia medyny czyli tak zwanego starego miasta (które wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Pobyt w Marrakeszu nie może też obejść się też bez wizyty na targu (czyli souku), gdzie nie tylko można spróbować lokalnych przysmaków, ale i podejrzeć jak Marokańczycy handlują, rozmawiają i targują się. Jeśli chodzi o zabytki to znajduje się tam między innymi słynny meczet Kutubija (tak zwany Meczet Księgarzy) czy wyższa szkoła koraniczna.

Chcesz zwiedzić Marrakesz i inne marokańskie miasta? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Maroko biura podróży Czajka Travel:

Kosmetyki, babouche, tajine – jakie pamiątki przywieźć z Maroko?

Maroko – kraj, który kojarzy się z różnorodnością, zapachami czy kolorami. Kraj słynący też z pysznej kuchni, uśmiechniętych lokalsów i barwnych bazarów, na których można kupić niemalże wszystko. Souki (czyli targowiska) – bo o nich mowa – przyciągają nie tylko mieszkańców, ale i przyjezdnych, którzy właśnie tam mogą poczuć orientalny, marokański klimat i wczuć się w atmosferę tego kraju. Kupić tam można nie tylko tradycyjne przysmaki, ale przede wszystkim pamiątki, które pozwolą zapamiętać wizytę w Maroko. Ci, którzy uwielbiają przywozić ze sobą zapachy danego kraju, powinni kupić nieco przypraw lub mieszanek przypraw, które sprawiają, że dania przyrządzone przez nas samych w domu choć na chwilę pozwolą nam się przenieść do kraju, który odwiedziliśmy. Na uwagę zasługują też naturalne kosmetyki: mydła, woda różana czy olejek arganowy. Pamiątkowym „hitem” są kapcie czyli babouche – kolorowe klapki z charakterystycznym czubkiem. Na uwagę zasługuje też biżuteria (oryginalna i niespotykana) czy rękodzieło. Wspaniałą pamiątką może być też tajine, czyli ceramiczne naczynie w którym przygotowuje się jeden z najsłynniejszych specjałów Maroko czyli tajine.

Chcesz pospacerować po marokańskich soukach, gdzie kupić można niesamowicie oryginalne pamiątki? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Maroko biura podróży Czajka Travel:

Czym są marokańskie souki?

Maroko to jeden z krajów Afryki. Kraj niezwykle kolorowy, wielobarwny i różnorodny. Niemalże w każdym z marokańskich miast znajdują się tak zwane souki (suki), czym te miejsca są?

Najprościej mówiąc: souki to po prostu targowiska czyli miejsca, gdzie można kupić nie tylko jedzenie, ale i pamiątki czy ozdoby. Największy taki targ całej Afryki Północnej znajduje się właśnie w Maroko, a dokładniej w Marrakeszu. Stwierdzenie, że to właśnie tam toczy się codzienne życie lokalsów nie będzie nadużyciem, bo wizyta na souku pozwoli nam lepiej poznać Marokańczyków, dowiedzieć się wiele o ich kulturze i podejrzeć ich codzienne zajęcia. Jeśli chodzi o zakupy to z pewnością spróbujemy tam lokalnych specjałów i kupimy typowe dla tego kraju rzeczy. Są to choćby tajin (naczynie w którym przygotowuje się typową dla Maroko potrawę o tej samej nazwie) czy kolorowe babouche (kolorowe buty przypominające znane nam pantofle). Na niektórych soukach oprócz wspominanych wyżej atrakcji wieczorami podziwiać można występy lokalnych artystów. Planując podróż do Maroko koniecznie trzeba odwiedzić kilka takich bazarów, bo to właśnie tam poczuć można typowy,  marokański klimat. Będzie to też niezwykła okazja, by wtopić się w orientalną atmosferę Maroko.

Chcesz pospacerować po największym souku Afryki Północnej? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Maroko biura podróży Czajka Travel:

Hotele, riady, a może obozowisko – czyli gdzie nocować planując podróż do Maroko?

Polacy coraz częściej decydują się na podróż do Maroko. Nic w tym dziwnego, bo ten afrykański kraj zachwyca kulturą berberyjską, pustynnymi terenami, pyszną kuchnią i wspaniałymi miastami. Decydując się na podróż warto wybrać noclegi nie tylko w hotelach, ale między innymi w klimatycznych riadach, a nawet obozowisku. Najprościej mówiąc, riady to tradycyjne domu urządzone typowo w stylu marokańskim w których poczuć można prawdziwą, marokańską atmosferę. Wyróżniają się one znajdującą się na środku odkrytą przestrzenią, którą wspólnie użytkować mogą wszyscy nocujący. W wielu riadach znajdują się też hammamy czyli „marokańskie salony piękności”, w których zregenerować można nie tylko ciało, ale i duszę. Dobrym pomysłem jest też spędzenie nocy na pustyni w obozowisku pod niebem pełnym miliona gwiazd. Gwarantujemy, że będzie to niesamowite przeżycie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

Chcesz przeżyć niesamowitą przygodę? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Maroko biura podróży Czajka Travel:

 

Jakie pamiątki przywieźć z kolorowego Maroko?

Orientalne Maroko zachwyca każdego, kto chociaż raz zdecydował się go odwiedzić. Czymś, co zdecydowanie je wyróżnia są kolorowe, wąskie uliczki, smakowita kuchnia, gaje palmowe, kozy skaczące po drzewach arganowych i barwne targi na których można kupić niesamowite i niezwykle oryginalne pamiątki. Targi nazywane są tam soukami (sukami) i kupić tam możemy niemalże wszystko – marokańskie wyroby ceramiczne (choćby tajin czyli naczynie w którym podaje się najsłynniejszą marokańską potrawę o tej samej nazwie), dywany i dywaniki czy ręcznie wykonywane tradycyjne pantofle zwane tu babouche. Wielbiciele orientalnych smaków powinni natomiast przywieźć z Maroko przyprawy czy mieszanki przypraw, których zapach za każdym razem będzie im przypominał o niezwykłej przygodzie, którą przeżyli w tym kraju.

Chcesz przeżyć przygodę życia i poznać orientalne Maroko? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego kraju biura podróży Czajka Travel: