Gruzińska etykieta przy stole

Gruzja to kraj niezwykle gościnny, a Gruzini to naród nadzwyczajnie serdeczny. Mieszkańcy przyjezdnych witają jak „swoich” i starają się ich ugościć najlepiej jak umieją. Dzień nie może obyć się bez uroczystej supry, czyli biesiady podczas której próbuje się lokalnych specjałów, pije się gruzińskie wino i biesiaduje. Warto wiedzieć jak wtedy się zachować, by nie urazić gospodarzy. Po pierwsze podczas tych uroczystości główną rolę pełni tak zwany Tamada, który decyduje o przebiegu zabawy. Najczęściej jest to dojrzały, doświadczony mężczyzna, a jego głównym zadaniem jest dbanie o toasty (to on je wznosi). Po drugie, gdy już toast zostaje wzniesiony to wino pije się do dna. A po trzecie: warto czuć się po prostu swobodnie. Gruzini nie oceniają, lubią widzieć jak gościom smakuje to, co przygotowali. Uwielbiają też jak goście się przy nich dobrze bawią, dlatego podczas biesiadowania oddajmy się zabawie i nie zastanawiajmy się nad niczym innym.

Chcesz wziąć udział w tradycyjnej gruzińskiej suprze i spróbować pysznych, lokalnych przysmaków? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Czajka Travel:

Tradycyjne przysmaki kuchni gruzińskiej

Kuchnia gruzińska przez wielu uważana jest za jedną z pyszniejszych kuchni świata – każdy kto wraca z Gruzji nie może przestać zachwycać się gruzińskimi krajobrazami, gościnnością Gruzinów i gruzińską kuchnią. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych dań jest chaczapuri (podawany na wiele sposobów placek z serem i masłem). Warto spróbować też słynnego placka kubdari wypełnionego soczystymi kawałkami mięsa czy szaszłyków. Do specjałów należą też pierożki chinkali (przypominające urocze sakiewki) serwowane najczęściej w dwóch wersjach: mięsnej lub bezmięsnej (z serem lub grzybami). Wspaniałym dodatkiem do wszystkich dań jest oczywiście wino, bo to właśnie Gruzja nazywana jest krajem winem płynącym (i to właśnie tam spróbować możemy jednego z najbardziej aromatycznych win świata).  

Chcesz spróbować pysznej, gruzińskiej kuchni? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Gruzji biura podróży Czajka Travel: