Chào czyli „cześć” po wietnamsku

Uważa się, że język wietnamski jest trudny, co sprawia, że niewielu Polaków uczy się tego języka. Planując jednak podróż do Wietnamu (albo do jakiegokolwiek innego kraju) warto nauczyć się podstawowych zwrotów co sprawi, że niezwykle przyjemnie (i jeszcze bardziej serdecznie) zostaniemy odebrani przez mieszkańców (którzy w przypadku Wietnamu bardzo rzadko posługują się np. językiem angielskim). Poniżej kilka najbardziej przydatnych słów, które uprzyjemnią nam pobyt w Wietnamie (oczywiście, zapis i wymowa to dwie różne kwestie, dlatego oprócz zapoznania się z tym jak słowo się pisze warto poznać też jego fonetyczną wymowę).

Na początku warto się przywitać. Można powiedzieć Chào czyli „cześć” lub Xin chào co oznacza „dzień dobry”. Jeśli chodzi o wyrażanie zgody to najlepiej używać słowa có („tak”). Jeśli natomiast na coś się nie zgadzamy powiedzmy không co znaczy po prostu „nie”. By podziękować trzeba powiedzieć „Cám ơn!”, a pożegnanie najlepiej wyrazi zwrot „Hẹn gặp lại!”. Trudne? Może minimalnie, ale radość jaką zobaczymy na twarzy naszego rozmówcy będzie nie do opowiedzenia.

Chcesz wypróbować swój język wietnamski i zwiedzić jeden z najpiękniejszych krajów Azji Południowo-Wschodniej? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do Wietnamu biura podróży Czajka Travel: